historia

W roku akademickim 2011/2012 zorganizowaliśmy zbiórkę materiałów plastycznych dla kobiet z Zakładu Karnego nr w Grudziądzu. Miały one pomóc w terapii zajęciowej kobiet z zaburzeniami niepsychotycznymi. Podczas wizyty w Zakładzie Karnym poznaliśmy z bliska codzienne życie osadzonych, ich problemy i trudności. Dlatego też zdecydowaliśmy się na zbiórkę odzieży dla więźniarek. Akcja zakończyła się dużym sukcesem, aby zawieźć wszystkie ubrania musieliśmy zorganizować busa, który pomieścił zebrane rzeczy.

Byliśmy też organizatorami jednej z imprez Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Członkowie Koła zaproponowali słuchaczom wykład pt:”C(i)ała prawda, czyli kilka słów o daktyloskopii“. Przedsięwzięcie składało się z 2 części. Pierwszą z nich stanowił wykład przedstawiający historię daktyloskopii, metody ujawniania i utrwalania śladów daktyloskopijnych. Słuchacze mieli także okazję dowiedzieć się, gdzie dziś, całkiem niespodziewanie, daktyloskopia pojawia się w różnych sferach życia, np. nowożeńcy na obrączkach umieszczają ślady swoich linii papilarnych. Druga część, część praktyczna, była okazją do stworzenia własnej karty daktyloskopijnej, a także do ujawnienia swoich śladów linii papilarnych na szkle i zabezpieczenia folią żelatynową.

historia 4

W przeszłości zajmowaliśmy się sprawą O. J. Simsona w aspekcie porównawczym prawa polskiego z amerykańskim, sprawą zagadkowej śmierci gen. Marka Papały. Dyskutowaliśmy również nad rodzajami badań identyfikacyjnych i ich zakresem przy okazji zajmowania się sprawą zabójstwa rodziny Romanowów i prawdopodobieństwo ocalenia córki Mikołaja II – Anastazji.

Przedmiotem naszych zainteresowań uczyniliśmy medycynę sądową. Staraliśmy się pogłębić naszą wiedzę z tego tematu poprzez serię spotkań, których tematem były oględziny i otwarcie zwłok jako czynność procesowo-kryminalistyczna. Na zaproszenie członków Koła przybyli: medyk sądowy p. dr Przemysław Sopel oraz biegły  z zakresu mechanoskopii p. mgr inż. Roman Wilczyński. Podzielili się z nami swoją wiedzą, a przy okazji opowiedzieli o najciekawszych przypadkach ze swojej praktyki.

Z uwagi na to, że nasz Mistrz – Prof. dr hab. Mariusz Kulicki jest uznanym autorytetem oraz biegłym w dziedzinie wariografii – staraliśmy się na naszych zajęciach z pomocą p. dr Violetty Kwiatkowskiej – Darul oraz p. mgr Leszka Stępki „na własnym ciele” przekonać jak wygląda badanie, jak układa się testy przeznaczone dla badanego, na co musi zwrócić uwagę osoba dokonująca  ekspertyzy wariograficznej. Zbadano dwóch ochotników, którzy musieli „zareagować” na pokazywane cyfry i obrazy. W starciu z wariografem nie mieli żadnych szans – maszyna bezwzględnie wykazała nieświadome reakcje ich organizmów.

p. mgr Leszek Stępka oraz p. dr Violetta Kwiatkowska-Darul podczas przygotowania do prezentacji  wariografu

p. mgr Leszek Stępka oraz p. dr Violetta Kwiatkowska-Darul podczas przygotowania do prezentacji wariografu

przygotowywanie do badania wariograficznego Małgorzaty Żołny

przygotowywanie do badania wariograficznego Małgorzaty Żołny

Zafascynowały nas również pieniądze, a kogóż nie fascynują! Koniecznie chcieliśmy wiedzieć jak rozpoznawać fałszywość lub autentyczność pieniędzy i innych dokumentów. Trzech naszych przedstawicieli uczestniczyło nawet w Ogólnopolskim Konkursie pt.„ Prawdziwe czy fałszywe” zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne, Katedrę Kryminalistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Firmę „TOP ARCH”. Niestety nikt z nas nie zdobył głównej nagrody – 10.000 zł., ale pieniądze nadal pozostały ważnym przedmiotem naszych badań i dociekań.

W ciągu sześciu lat zorganizowano dla nas cztery wyjazdy na wakacyjne obozy naukowe do Szczytna, gdzie od okiem wykładowców z naszego Wydziału i Wyższej Szkoły Policji zajmowaliśmy się problematyką oględzin miejsca kradzieży z włamaniem, oględzin miejsca wypadku drogowego, oględzin miejsca wybuchu, eksperymentu badawczego – badaliśmy ślady pozostałe po wystrzale na osobie strzelającej metodą GSR.  Próbowaliśmy również nakreślić portret psychologiczny sprawcy przestępstwa.

Uczestnicy obozu naukowego w Szczytnie

Uczestnicy obozu naukowego w Szczytnie

Mieliśmy także okazję zapoznać się ze specyfiką  zachowania osób osadzonych w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy i w Toruniu. Zapoznaliśmy się ze sztuką więzienną oraz analizą psychologiczną niektórych osadzonych dokonaną przez psychologa więziennego.

Skorzystaliśmy z zaproszenia pana Jana Walczaka, Prezesa Przedsiębiorstwa Ochrony i Informacji „Fabwel” sp. z o.o. w Toruniu i zapoznaliśmy się z techniczną realizacją przesłuchań świadków incognito. Odwiedziliśmy również laboratorium kryminalistyczne funkcjonujące w firmie „Fabwel”. Zapoznaliśmy się z pracą laboratorium, aparaturą używaną do badań.

Powered by WordPress. Theme by Sash Lewis.